Způsoby otužování v závislosti na věku dítěte

09.02.2021

Nemoc dítěte představuje pro každou rodinu fyzicky i psychicky náročnou situaci, a proto si většina rodičů pochopitelně přeje, aby jejich dítě bylo zdravé. Obranyschopnost dítěte se snažíme posilovat všemi možnými prostředky, počínaje zajištěním dostatečně dlouhého spánku a konče multivitaminovými doplňky stravy. Také otužování má pro zvyšování imunity dětského organismu velký význam, aby však splnilo svůj účel a dítěti spíše neuškodilo, je třeba řídit se určitými zásadami a pravidly.

Hlavní zásady otužování

Hlavní zásady otužování jsou čtyři:


 1. Postupnost,
 2. Pravidelnost,
 3. Dlouhodobost,
 4. Respektování věku a zdravotního stavu.

V každém období vývoje dítěte je třeba přihlédnout k jeho individuálním charakteristikám, nicméně pro jednotlivá období platí určitá všeobecná pravidla a metody.

Děti do jednoho roku. Otužování lze zahájit tím, že po každodenním koupání opláchnete dítě vodou, jejž teplota je o 2 až 3 °C nižší, než teplota vody, v níž jej koupáte. Větší teplotní rozdíl by mu mohl vzhledem k nevyvinuté termoregulaci způsobit šok. Zpočátku takto oplachujeme pouze nožičky, postupně přidáváme další části těla. Při výměně plenek nechávejte děťátko alespoň 5 minut nezabalené. Ve věku 6 měsíců se dítě může ponechávat rozbalené po dobu 15 minut, ve věku 1 rok lze tuto dobu prodloužit až na 30 minut.

Děti ve věku 1 - 3 roky. V tomto věku již lze provádět intenzivnější otužování. Dítě zpravidla "snese" teplotu vody od 26 - 28 °C, tedy přibližně o 10 °C nižší, než při běžném koupání či sprchování. Teplota vody se nesnižuje naráz, ale postupně. Velmi důležité je dítě tohoto věku "nenabalovat", protože příliš hřejivé oblečení by mohlo narušit vývoj jeho termoregulačního systému a dítě by zůstalo po zbytek života "zimomřivé".

Děti starší tří let. Při sprchování můžeme využít střídavé pouštění teplé a studené vody. Dítě stojí 1 - 2 minuty pod teplou sprchou, poté následuje 5 - 20 sekund studené vody. Doba studené fáze se postupně zvyšuje, teplota vody se postupně snižuje. Střídání teplé a studené fáze by mělo proběhnout pětkrát až desetkrát, přičemž sprchování by mělo být uzavřeno teplou fází (častá chyba rodičů spočívá v tom, že otužování dítěte ukončují studeným proudem).

Vzduch

Dítě by se však nemělo otužovat pouze vodou, ale také (a především) vzduchem. Základem je pravidelné větrání místností, v nichž dítě pobývá. Teplota v dětském pokoji by se měla pohybovat v rozmezí 18 - 20 °C (u novorozenců 20 - 22 °C). V zimních měsících je třeba větrat čtyřikrát až pětkrát denně po dobu 5 - 10 minut (při mrazech nejvýše 5 minut. V létě by mělo být okno zcela zavřeno pouze v době, kdy sluneční záření dosahuje nejvyšší intenzity, což je zpravidla mezi 11. a 14. hodinou.

Slunce

I když to možná zní paradoxně, také opalování je svého druhu otužování. Infračervené záření, které tvoří součást světelného spektra, pomáhá zlepšovat průtok krve tkáněmi. Ultrafialová složka slunečního záření podporuje tvorbu vitaminu D, který má značný význam nejen pro metabolismus vápníku a fosforu, ale i pro posílení obranyschopnosti organismu. Kromě toho má sluneční záření i baktericidní účinek (hubí bakterie).
Opalování je zcela nevhodné - přesněji řečeno nemožné - u dětí do 1 roku, které by měly být vždy ponechávány ve stínu. U dítěte ve věku od 1 roku do 3 let by neměl pobyt na přímém slunci překračovat 10 minut. Větší děti (nad 3 roky) mohou trávit na slunci až několik desítek minut, ovšem délka pobytu na přímém slunci v době, kdy ještě nejsou opálené, by se měla zvyšovat postupně nejprve 5 - 10 minut, později 10 - 20 minut a nakonec až 50 minut. Záleží však i na fototypu dítěte. Tmavovlasé dítě vydrží na slunci déle, než dítě se zrzavými vlasy a pihami. Pokud venkovní teplota překročí 30 °C, dítě by se opalovat nemělo.

Psychické faktory otužování

Zejména u menších dětí, které nejsou na otužování zvyklé, je důležité věnovat pozornost otázce jejich motivace. Někdy se pokusy rodičů o otužování dítěte neobjedou bez jeho protestů, obzvláště začíná-li se s otužováním až ve věku několika let. Některé děti hůře snášejí teplotní kontrasty. Dítě by především nemělo získat pocit, že je k otužování nuceno. Spíše je vhodné jej pozitivně motivovat k tomu, aby se otužovalo nejen dobrovolně, ale i s radostí.
Takovou motivací může být například používání oblíbené "hračky do vody", ať už je to žába nebo třeba velryba. Dítě ji bude držet v ruce a pokud se nebude cítit příjemně, může ji stisknout, čímž uvolní své napětí. Otužování může probíhat hravou formou. Pokud dítě začne při postupném otužování vehementně protestovat, znamená to, že voda už je příliš studená. V takovém případě je třeba se vrátit na předchozí úroveň ochlazení, kterou dítě ještě snášelo dobře.
Velkou motivací je pro dítě to, když se otužuje celá rodina. Dítě nechce zůstávat stranou, chce být jako ostatní. Pokud dítě na procházku oblečete do trička a krátkých kalhot, zatímco sama si vezmete bundu a kulicha, nedáváte mu právě nejlepší příklad.

Na co ještě dávat pozor

U chlapců je vhodné, aby si při sprchování studenou vodou zakrývali rukou genitálie. Jejich přímé ochlazování proudem vody by jim totiž mohlo být nepříjemné. Varlata totiž mají vlastní termoregulační mechanismus, který se poněkud odlišuje od teplotní regulace jiných částí těla. Máte-li syna, zřejmě si při jeho otužování všimnete, že pod proudem studené vody ze sprchy dochází ke smrštění šourku, přičemž někdy se mohou varlata i "schovat" do třísel. Avšak poté, co se dítě opět ohřeje, se šourek uvolní a varlata se opět vrátí do výchozí pozice.

Dále je vhodné dodržovat následující pravidla:

 • Otužování by mělo být vždy postupné, nikdy nezačínáme dítě sprchovat studenou vodou, aniž bychom jej předtím opláchli teplou.
 • Chcete-li, aby mělo otužování smysl, provádějte jej každý den. Pokud však dítě prodělává respirační onemocnění, snižte teplotní rozdíl při sprchování nejvýše na 3 - 4 °C. Při horečce nad 38 °C nebo po očkování dítěte otužování vynechte.
 • Otužování není jen "polévání studenou vodou". Při otužování dítěte využívejte všechny tři faktory - slunce, vzduch a vodu.
 • Během procházek a pobytů venku dbejte na to, aby se dítě nezpotilo. V chladných měsících jej oblékejte raději do většího počtu vrstev lehkého oblečení, které můžete podle potřeby odebírat.
 • Dbejte na to, aby v místnosti, kde dítě spí, byl dostatek čerstvého vzduchu. Před spaním mu alespoň 5 - 10 minut větrejte.
 • Dítě by mělo trávit venku nejméně 2 hodiny denně, a to bez ohledu na roční dobu. Procházku vynechávejte pouze v případě, že teplota venku klesne pod 15 °C nebo stoupne nad 30 °C.
 • Při teplém počasí by dítě mělo být co nejméně oblečené. Pokud je to možné, nechte menší děti běhat po zahradě třeba jen v samotném tričku (to chrání jeho ramena a záda před spálením na slunci), zatímco vše ostatní může "větrat". Děti do 6 let s tím obvykle nemívají žádný problém.