Vybíráme polštář pro dítě

03.02.2021

Výběr dětských polštářů je tak velký, až z toho rodičům přecházejí oči. Jaký z nich ale vybrat, aby se na něm dítěti dobře leželo a aby mu polštář poskytl kvalitní a zdravý spánek? Především vycházejme z toho, že různé polštáře se liší podle věku dítěte. Jinou oporu hlavy potřebuje batole, jinou zase dospívající.

0 - 2 roky. Dítě přichází na svět s rovnými zády. Zakřivení páteře se u něj formují během prvního roku života. Ani mezi pediatry dosud nepanuje shoda v tom, zda miminko polštář potřebuje nebo ne. Proto byste si měli sami všímat, zda se vašemu dítěti usíná lépe s polštářem nebo bez něj. Pod hlavu dítěte můžete položit tenký polštářek (do 2 cm) nebo složenou plenu. Pro novorozence se vyrábějí speciální podhlavníky, které se přizpůsobí tvaru hlavy a krku dítěte a nestlačují jeho měkké tkáně. Dítěti se na takové podložce leží pohodlněji, než na tvrdé matraci.

3 - 6 let. Dítě starší tří let by už rozhodně mělo spát na polštáři. Jeho výběru však musíme věnovat pozornost. Tloušťka polštáře by měla být nejvýše 4 - 6 cm. Častou chybou je pokládání dítěte na vysoký polštář pro dospělé. Vysoký polštář však může narušit krevní oběh dítěte, protože mu zvedá hlavu do nepřirozené polohy.

7-14 let. Dítě starší sedmi let může spát na polštáři o výšce okolo 8 cm. Takový polštář pomáhá udržovat jeho krční páteř ve správné poloze a podporuje u něj správné držení těla. Problém může být v tom, že některé děti si na vyšší polštář obtížněji zvykají.

Od 14 let. Dospívající starší čtrnácti let už mohou spát na polštářích určených pro dospělé. Stejně jako u dospělých, také u dospívajících závisí výběr polštáře na jejich převažující spánkové poloze. Jestli Váš dospívající potomek rád spí na břiše, bude mu vyhovovat spíše nízký a měkký polštář. Oblíbená poloha spaní na boku už vyžaduje poněkud silnější polštář, jehož šířka a délka mají být poněkud menší. Pro spaní na zádech dobře poslouží jakýkoliv polštář, který má Váš teenager rád. A měl by si jej vybrat sám, protože v tomto věku už má svůj vlastní vkus, chce být samostatný a rozhodovat o sobě. Výběr polštáře je jedním z jeho prvních "dospělých" rozhodnutí.