Proč by děti měly chodit naboso

05.02.2021

Zejména během prvních šesti až devíti let života prochází noha dítěte mnoha změnami, které jí umožňují stát se pro tělo oporou - alespoň pokud jí v tom nebráníte. Správně formovaná nožní klenba má nesmírný význam pro celou opěrnou soustavu lidského těla. Tlumí veškeré nárazy, k nimž dochází při došlapu, a tím chrání páteř a klouby před příliš silnými otřesy.
Zatímco j
eště v dobách našich prarodičů bosé dětské nohy často chodily po trávě, písku, větvích a kamenech, nohy dnešních dětí stojí na podpatcích, jsou sešněrovány ze všech stran a sevřeny úzkou špičkou.

Téměř všechny děti se rodí s plochýma nohama. Teprve postupně se dotváří jejich nožní klenba. Tento proces trvá přibližně do věku 6 až 9 let. Často se však noha dítěte přizpůsobuje nevhodné obuvi, která může způsobit mnohé deformace. Nošení takové obuvi vede k posunutí těžiště celého těla, úzká a uzavřená špička brání pohybům prstů. Chůze dítěte se přizpůsobuje obuvi.

Především je tedy třeba chránit děti před nevhodnou obuví. Dětská obuv musí mít dostatečně širokou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. V přední části by bota měla být o 1 - 1,5 cm delší než noha. Tato rezerva neslouží jen rychlému růstu dětské nohy, ale i volnému pohybu prstů. Dětská bota by také měla mít dostatečně pevný opatek. Podrážka by měla umožňovat mírný ohyb špičky nohy směrem k nártu.

Ať už však vybereme sebevhodnější obuv, dítě by mělo pokud možno co nejvíce chodit neobuté. Chozením naboso dítě rozvíjí sílu a pružnost svých nohou. Malé děti by měly nosit obuv pouze na ven, za chladného počasí. Naproti tomu doma a při pobytech venku v teplých měsících roku by měly chodit bosé.

Tvrdý povrch (dlažba, asfalt, beton) nemusí být pro chůzi naboso vhodný, proto je lepší dítě obout, když s ním vyrazíte na dálkový pochod. Pro hraní na zahradě však boty nepotřebuje, pokud venku zrovna není zima. Pouze zkontrolujte, zda na zemi nejsou střepy. Také doma chodí děti rády bosy, zejména v místnostech s měkkým kobercem na podlaze. Méně příjemná je studená dlažba. Pokud je na ní dítěti zima na nohy, pořiďte mu speciální "protiskluzové" ponožky.