Plenková dermatitida

03.02.2021

Plenková dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže, které se alespoň jednou v životě objeví u většiny dětí, které nosí pleny. Její základní příčinou je mechanické podráždění citlivé dětské pokožky v místech, kde k ní přiléhají pleny. Proto postihuje zejména hýždě, okolí pohlavních orgánů, horní část stehen a spodní část břicha. Ve vlhkém prostředí plen dochází k rychlému množení bakterií a uvolňování různých dráždivých chemických látek, zvláště pak amoniaku. Když se dítě začíná více pohybovat, dochází mezi pokožkou a plenou ke zvýšenému tření, což přispívá k většímu podráždění jeho pokožky. Proto se plenkové dermatitidy nejčastěji vyskytují mezi devátým a dvanáctým měsícem života dítěte.

K dalšímu zhoršení může přispět používání nevhodných hygienických potřeb či kosmetických prostředků. V posledních desetiletích narůstá počet alergických reakcí na konzervanty a parfemace, které jsou obsaženy v různých krémech a zásypech. Naproti tomu v mastech se konzervační látky většinou nepoužívají, díky čemuž se alergická reakce na ně objevuje vzácněji.

U malých dětí vznikají zánětlivé procesy velmi rychle, k jejich rozvoji mnohdy stačí několik hodin. V místech, kde plenka přiléhá k tělu, se vytvářejí zarudlé plochy, které se někdy pokrývají bělavým povlakem nebo jsou bělavě lemovány. Při neléčeném zánětu se poškození pokožky prohlubuje, dochází k mokvání a někdy až k devastaci větších či menších ploch pokožky. K projevům onemocnění patří zvýšená teplota, podrážděnost dítěte, poruchy spánku, pláč.

Plenkovou dermatitidu je většinou snadné rozpoznat. Někteří rodiče však dělají chybu, když se snaží řešit první příznaky pouze střídáním různých kosmetických prostředků. Mnohdy nevědí, že ošetřování pokožky, na níž se již rozvinulo onemocnění, vyžaduje jiný postup, než preventivní péče o zdravou pokožku.

V době, kdy dochází ke zvýšenému namáhání pokožky, tedy od devátého měsíce věku dítěte, je vhodné uplatňovat některá preventivní opatření. Patří k nim důkladnější hygiena, dále prodloužení doby, po kterou je pokožka během přebalování odkrytá a používání mastí bez zbytečných přísad (konzervantů, parfémů).

Pokud se již objeví příznaky zánětlivého onemocnění, lze k ošetření pokožky využít různé antiseptické přípravky ve formě roztoku (např. Rivanol 0,1%) nebo pasty (např. měkká zinková pasta). Určitou opatrnost vyžadují prostředky, které mohou vyvolat alergickou reakci, včetně prostředků lidové medicíny (tea tree oil, propolis).

Názor, že plenková dermatitida nevyžaduje vyšetření lékařem, již v dnešní době přestává platit. Důvodem je častější výskyt alergií, ale i autoimunitních poruch. Z "obyčejné" plenkové dermatitidy by se mohlo vyvinout komplikované onemocnění vyžadující dlouhodobou léčbu.

Jednou z možností prevence plenkové dermatitidy je i širší uplatnění bezplenkové komunikační metody. Více informací o této metodě naleznete v článku Jde to i bez plenek.