Odkud se berou pihy?

26.01.2021

Pihy jsou drobné skvrnky na kůži, které se objevují hlavně v obličeji, na rukou, ale někdy i na trupu, méně často i na jiných částech těla. Vznikají v místech, kde dochází k většímu nahromadění kožního barviva zvaného melanin.

Vyskytují se převážně u zrzavých nebo světlovlasých jedinců, zatímco u tmavovlasých jsou jen vzácné. Pokožka lidí se světlými či zrzavými vlasy totiž obsahuje celkově menší množství barviva, které nestačí na rovnoměrné pokrytí povrchu těla, a proto si tělo vytváří shluky tohoto barviva na místech, která jsou více vystavována slunečnímu svitu.

Zbarvení pih může během jednotlivých ročních období kolísat v rozmezí od světle oranžové přes načervenalou až do tmavě hnědé, a to v závislosti na intenzitě slunečního záření. V zimě většinou blednou, s nástupem léta opět ztmavnou. Některým lidem pihy přes zimu téměř mizí a objevují se opět až na jaře. Výskyt pih je dán dědičně, i když dosud nebyly rozpoznány geny, které ovlivňují jejich vznik.

Jedinci s pihami patří k tzv. prvnímu fototypu. To znamená, že jejich pleť je velmi citlivá na ultrafialové záření. Pokud se u dítěte vyskytují pihy, je třeba pro něj vybírat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF), pokud možno 50 nebo více. Doporučenou dobu prvního pobytu na přímém slunci je třeba vydělit dvěma (pokud tedy v předpovědi počasí hlásí doporučenou dobu prvního pobytu na přímém slunci 10 až 20 minut, u dítěte s pihami by měla být pouze 5 až 10 minut). To neznamená, že děti s pihami by se měly pobytu na slunci zcela vyhýbat, avšak v tomto ohledu je nutné jim věnovat více pozornosti.

U dětí se pihy většinou objevují ve věku okolo 5 - 6 let a po třicátém roce jejich počet klesá. Některým ženám se pihy tvoří během těhotenství, a to nejen v obličeji, ale především na ňadrech (v okolí prsních dvorců) a ve střední linii břicha. Takto rozmístěné pihy chrání důležité části těla nastávající maminky před slunečním zářením.

Některým lidem se pihy líbí, připadají jim půvabné a roztomilé. Mnoho žen a dívek je však považuje za jakousi vadu na kráse a snaží se jich zbavit. K tomu používají například okurkovou šťávu, ale i různé speciální krémy na bělení (depigmentaci) pokožky. Takové krémy však mohou vyvolat různé alergické reakce, případně způsobovat vysušení pokožky. Vždy je třeba seznámit se s jejich složením a nejprve zvážit, zda vůbec je nutné a vhodné se pih nějak zbavovat.
Pokud už se rozhodnete, že vy sama budete takovéto prostředky používat (pro děti jejich používání nemusí být zcela vhodné), měla byste s jejich používáním začít již v zimě, tedy nikoli až v létě, kdy jsou pihy nejtmavší a nejvýraznější.