Nevšední způsoby kreslení a malování pro Vaše dítě

04.02.2021

Děti si rády kreslí, občas ale mohou být mrzuté, když se jim nedaří nakreslit to, co chtějí. Chcete-li přispět k rozvoji tvořivost Vašeho dítěte, navrhněte mu některou z méně obvyklých technik, které sice nevyžadují tolik přesnosti a pečlivosti, jako obyčejné kreslení pastelkami, zato však dítěti umožňují lépe využít jeho jedinečný potenciál a prostřednictvím výtvarného díla vyjádřit svoji individualitu.

Šablona

Čmárá Vaše dítě po celém papíru? To je v pořádku, protože cítí potřebu zaplnit barvami prostor. Vezměte silnější papír (čtvrtku) a vystřihněte v ní nějaký tvar - třeba jednoduchý květ nebo motýlí křídla. Dítě si bude čmárat přes tuto šablonu a po jejím sejmutí či odepnutí se na listu papíru objeví vybarvený tvar.

Kreslení nohama

Pokud máte na podlaze linoleum či podobnou krytinu, která se jen tak nezničí, přilepte na ní lepicí páskou arch papíru. Dítě se posadí, zuje se a sundá si ponožky, vezme pastelku, křídu nebo fix mezi prsty na nohou a bude jimi kreslit. Nebo můžete připevnit papír svisle na zeď. Dítě si lehne na záda na podlahu, pokrčí nohy v kyčlích a v kolenou a bude nohama kreslit v této poloze.

Frotáž

Jestli jste někdy kreslili na stole pokrytém ubrusem z drsnější látky, tak víte, o čem je řeč. Při této technice se na list papíru "prokresluje" struktura podložky. Speciální podložky pro tento druh kreslení si můžete koupit v papírnictví nebo ve výtvarných potřebách, ale také místo nich můžete použít nějakou rovnou věc s členitým povrchem, kterou už máte doma - vroubkované kancelářské desky, hrubší látku a podobně. Dítě brzy samo pozná, že aby se mu vzorek prokreslil hezky, nesmí na tužku či pastelku moc tlačit.

Malování na mokrý povrch

Tato technika je velmi jednoduchá. Dítě navlhčí list papíru vodou, nechá jej 20 - 30 vteřin zaschnout a začne malovat vodovými barvami. Barvy se šíří různými směry a vytvářejí rozmanité skvrny. Spolu s dítětem si pak můžete povídat o tom, co jeho obrázek znázorňuje - může to být východ slunce, mraky, stromy, duha... nebo cokoliv jiného.

Malování houbou

Při malování hustějšími vodovými barvami (kvašem) může dítě použít místo štětce houbu. Tímto způsobem se dobře malují krajiny, kytice květin či koruny ovocných stromů (jabloní, třešní). Zbývající části obrázku (stonky, kmeny) dokreslí běžnou technikou. Nebo můžete z pěnové houby vystříhat razítka různých tvarů. Dítě vytvoří obrázek jejich namáčením do barvy a otiskováním.

Malování mýdlem

Potravinářské barvy nebo akvarely (vodové barvy) můžeme smíchat s tekutým mýdlem. Těmito barvami dítě nanáší různé tvary či vzory na silnější karton. Při malování vznikají mýdlové bubliny, které při svém praskání vytvářejí všelijaké složité a neobvyklé textury.

Blotografie

Jedná se o techniku, při níž se na papír nanášejí skvrny vodové barvy, které se před zaschnutím "rozfoukají" do různých stran. Po nakapání barvy na papír dáte dítěti brčko, kterým bude barevné skvrny rozfoukávat. Nebo se papír pokape barvami a poté se všelijak naklání, aby se barevné skvrny roztekly. Tímto způsobem může vytvořit buď hotový obrázek, nebo jakýsi podklad pro kresbu perem, fixem, štětcem a podobně. Touto technikou se dají dobře malovat třeba květiny nebo listy stromů, ale i složitější obrázky.

Prstomalba

Je to jedna z nejstarších technik, kterou lidé používali už v pravěku. Dítě vytváří kresbu prstem namočeným do barvy. Případně může ve svém obrázku využít i otisk dlaně s rozevřenými prsty. Aby mělo pro své výtvarné vyjádření dostatek prostoru, nechte jej místo na kreslicí čtvrtku malovat třeba na rozvinutý arch balicího papíru. Obdobou této techniky je malování bosýma nohama.

Malování na tělo

Vadí Vám, když po kreslení či malování zůstane více barev na dítěti samotném než na papíru? Technika malování na tělo mu umožní z tohoto nedostatku udělat naopak cíl jeho výtvarného snažení. Pokud nemáte možnost vzít dítě na tuto aktivitu ven, zakryjte podlahu a nábytek v místnosti malířskou fólií, abyste nemuseli trnout hrůznou, že něco ušpiní. Děti jsou šťastné, když na sebe mohou "patlat barvy". Pro malování na tělo však vždy pořizujte pouze takové barvy, které jsou k němu výslovně určeny.