Mohou se rodiče koupat společně s dítětem?

04.02.2021

Každodenní koupání či sprchování tvoří nezbytnou součást péče o dítě. Zatímco někteří rodiče se jen sklánějí nad dítětem sedícím ve vaně či stojícím ve sprchovém koutě, v jiných rodinách se dítě koupe společně s maminkou nebo tatínkem. Společné koupání s dítětem má své příznivce i odpůrce.

K výhodám společného koupání patří například to, že dítě snáze překonává strach z vody, protože přítomnost maminky ve vaně mu dává pocit bezpečí a při koupání je klidnější. Také chování maminky je při společném koupání uvolněnější, protože si nemusí dělat starosti kvůli svému zmáčenému oblečení. Když kolem sebe dítě cáká vodu, nic se neděje. Navíc se k dítěti nemusíte pracně naklánět přes hranu vany.

Pokud maminka chodí do práce a na dítě má málo času, může pro ni být společné večerní koupání příležitostí k tomu, aby děťátku nahradila nedostatek pozornosti během dne.

Nevýhoda společného koupání spočívá v tom, že je poněkud náročnější na udržování čistoty v koupelně. Před koupáním i po něm je třeba vanu důkladně umýt, navíc předtím, než si do vany vezme dítě, by se měl koupající rodič sám nejprve osprchovat. Při společném koupání sice dítě nevystavujete o mnoho většímu riziku infekce, než když jej například objímáte nebo líbáte - ale přece jenom.

Dalším problémem může být manipulace s menším dítětem. Není bezpečné, aby maminka ve vaně vstávala s malým dítětem v náručí, protože kdyby uklouzla, mohla by dítě upustit. Pokud se tedy rodiče chtějí koupat společně s kojencem či batoletem, musí se do společného koupání zapojit oba - jeden sedí ve vaně, druhý stojí mimo vanu, aby opatrně převzal vykoupané dítě. U většího dítěte tento problém odpadá, protože už dokáže vstát samo.

Kdy je společné koupání s dítětem nevhodné?

 • U novorozence během prvních 3 týdnů života, kdy ještě nedošlo k zahojení pupeční jizvy.
 • Během nemoci. Rodič i dítě by měli být zdraví, bez příznaků akutního infekčního onemocnění.
 • Při výskytu kožního onemocnění, ať u rodiče nebo u dítěte.
 • Pokud dítě nebo rodič v uplynulých 3 - 5 týdnech prodělali chirurgický zákrok, byť jen drobný.
 • Pokud rodiče sami nedodržují osobní hygienu a před vstupem dítěte do vany se sami neosprchují.

Několik rad a doporučení

 • Teplota vody by se měla pohybovat okolo 36 - 37 °C. Možná, že voda Vám bude v tom případě připadat moc teplá, ale důležité je, aby se dítě cítilo dobře.
 • Vanu byste měli naplnit vodou jen do poloviny. Dva lidé v ní zaberou více místa a dítě by se mohlo cítit nepohodlně, kdyby mu voda dosahovala až k bradě.
 • Při společném koupání s dítětem do jednoho roku, případně s více než jedním dítětem, bude nejspíš nutná asistence druhého z rodičů.
 • Před tím, než si do vany vezmete dítě, se sami osprchujte.
 • Doba koupání by neměla překročit 20 minut.
 • Nezapomeňte si připravit čisté ručníky a suché oblečení - pro oba.

Dříve či později Vám dítě dá najevo, že chce mít vanu samo pro sebe. Zejména ve věku okolo 3 let se většina dětí snaží od rodičů odpoutat a vydobýt si větší míru nezávislosti. Pokud Vám tedy malý povstalec dá najevo, že už Vás ve vaně nechce, ustupte mu. Jestliže nastane opačný problém - tedy dítě bude společné koupání vyžadovat i v době, kdy už je na to moc velké - pomozte mu zvyknout si na Vaši nepřítomnost tím, že s ním ve vaně strávíte pouze část koupání.

Společné koupání dětí a rodičů může být poněkud náročnější, než se na první pohled zdá. Určitě nepřináší jen úsporu času a vody, protože je třeba věnovat pozornost celé řadě výše naznačených podmínek a okolností, za nichž je pro obě strany prospěšné. Avšak pokud Vám a Vašemu dítěti přináší radost a větší pocit blízkosti, není třeba se jej bát.