K čemu může být dobrý masážní míček

04.02.2021

Pryžové masážní míčky ve tvaru ježka s měkkými a ohebnými výběžky byly původně vyvinuty pro sportovce, jimž slouží k uvolnění svalů po tělesné námaze. Zkušenosti však ukazují, že jejich používání může být přínosné i pro dítě. Hmat je prvním smyslem, jímž se dítě učí rozeznávat svoje okolí. Konečky prstů obsahují velké množství nervových zakončení, jejichž stimulací se dítě může uvolnit a lépe se soustředit.

Hry či masáže s pryžovým "ježkem" mohou dítěti přinést užitek hned z několika důvodů:

  • Rozvíjejí hmatovou citlivost dítěte
  • Přispívají k normalizaci svalového napětí
  • Zdokonalují schopnost prostorové orientace
  • Pomáhají stimulovat řečové oblasti mozku
  • Pomáhají snížit psychické napětí

Masážní míček lze využívat různými způsoby. Nejběžnějším je masáž dlaní a prstů. Důležité je vybrat míček tak, aby dítěti dobře padl do ruky.

1. Posunování míčku mezi dlaněmi a prsty.

2. Otáčení míčku mezi dlaněmi a prsty.

3. Otáčení míčku konečky prstů ("šroubování od sebe").

4. Stlačování míčku konečky prstů.

5. Otáčení míčku konečky prstů ("šroubování k sobě").

6. Vyhazování míčku (20 - 30 cm) a jeho chytání.

7. Stlačování míčku mezi dlaněmi s "propletenými" prsty.

8. Překládání míčku z jedné dlaně do druhé.

U školáků lze masážní míček využít také pro uvolnění svalstva po dlouhém sezení. Kvůli sezení v lavicích trpí mnoho školáků bolestmi zad. Pro masáž zad lze využít polohu vleže na břiše. Výběžky míčku jsou oblé, takže na kontakt s nimi děti většinou dobře reagují, avšak při jeho používání je třeba mít na paměti, že děti bývají lechtivé. Než přiložíte míček k tělu dítěte, měli byste jej slovně upozornit, aby se neleklo. Masážní míček lze využít k masáži zad, nohou i celého těla.

Pokud máte více míčků různých barev, můžete je využít i ke hrám na zlepšování pozornosti, pohotovosti a motorických dovedností. Míčky můžete rozložit na stůl nebo na podlahu a nechat dítě, aby Vám je podávalo podle pokynů s označením barvy, například: "Jeden modrý a jeden žlutý" nebo "Jeden červený a dva zelené". Při troše fantazie možná objevíte i další způsoby, jak lze tyto míčky využít.