Jak velké dítě by se mělo koupat samo?

02.02.2021

Malé dítě je odkázáno na péči a pomoc rodičů. S tím, jak roste, se postupně osamostatňuje. Každé dítě se může vyvíjet trochu jinak a má trochu jiné potřeby, a proto je velmi obtížné stanovit, v jakém věku by dítě "mělo" umět tu či onu věc. Zatímco někteří rodiče dlouho váhají, zda je jejich potomek už dost velký na to, aby se zvládl umýt sám, jiné pro změnu trápí pochybnosti, zda svému jen trochu odrostlejšímu dítěti zbytečně nebrání v jeho osamostatňování.

Obecně platí, že na počátku mladšího školního věku již dítě ovládá i poměrně složité pohyby, které při koupání bude potřebovat. Většina dětí se dovede sama vykoupat přibližně ve věku okolo 7 - 8 let. Potíže mohou nastat s dodržováním bezpečnosti pobytu v koupelně. I dospělému člověku se může stát, že uklouzne v namydlené vaně nebo na mokrých dlaždičkách. Nezáleží tedy jen na tom, jestli se dítě dovede samo umýt, ale i na tom, zda a jak dlouho se v koupelně obejde bez dohledu, aniž by si způsobilo nějakou nehodu.

Osamostatňování dítěte při koupání či sprchování by mělo probíhat postupně, nikoli naráz. Nejhorší, co můžete udělat, je jeden den umýt dítě od hlavy až k patě a druhý den od něj požadovat, aby se umylo celé samo. V ideálním případě by si dítě mělo potřebné dovednosti postupné osvojovat pod dohledem jednoho z rodičů. Nejprve se může naučit samo namydlit a opláchnout ty části těla, na které dobře dosáhne. S mytím obtížně přístupných částí těla mu ještě nějakou dobu budete pomáhat.

Největší obtíže dělá dětem mytí vlasů, které vyžaduje jistou šikovnost. Navíc se často stává, že jim voda se šampónem steče do očí. Není nic špatného na tom, když rodiče pomáhají dítěti s mytím vlasů i v době, kdy už se jinak dovede vykoupat samo. To platí zejména pro děvčátka - ale i některé chlapce - s dlouhými vlasy.

Dítě se většinou učí napodobováním. Děti zkrátka opakují to, co dělají dospělí. Pokud však chcete své dítě připravit na to, že se bude mýt samo, musíte mu podrobně a srozumitelně vysvětlit, co a jak si má umýt. Dítě se totiž bude samo mýt trochu jinak, než když jej myjete vy. Na některé části svého těla - na rozdíl od vás - neuvidí a bude si je mýt jen po paměti. Na některé části obtížněji dosáhne, nebo na ně dosáhne jen jednou rukou (například paže a ramena si bude moci mýt jen jednou rukou, ačkoliv vy mu je myjete oběma). S tím je třeba počítat a dítěti umožnit, aby si mytí nacvičilo ještě ve vaší přítomnosti.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat hygieně intimních částí těla, které obsahují množství různých záhybů. Vysvětlete dítěti, že tyto části těla si musí nejen pečlivě umýt, ale také důkladně opláchnout, aby na nich nezůstalo žádné mýdlo, které by je potom mohlo štípat. Při koupání dítěti popište, jak se tyto části těla myjí a používejte při tom výrazy, kterým dítě rozumí.

Svoji přítomnost v koupelně můžete omezovat postupně. Nechte dítě, ať si ve vodě chvíli pohraje, pak mu přijďte pomoci umýt tělo a vlasy. Postupně si zvykne na to, že je v koupelně samo. Když vás bude k něčemu potřebovat, může vás kdykoliv zavolat. Možná, že nějakou dobu od vás bude chtít pomoc i při takových úkonech, které již zvládne samo. Třeba po vás bude chtít, abyste mu namydlili záda. Zejména chlapci se dlouho spoléhají na pomoc maminky, ale nebojte se - nejpozději v době, kdy se u nich objeví první známky nastupujícího tělesného dospívání, vás zřejmě sami požádají, abyste už do koupelny nechodila.

Koupání bez pomoci rodičů je jedním z velkých kroků dítěte na cestě k samostatnosti. Když jej budete na samostatné koupání přivykat postupně, velmi mu tím tento krok usnadníte. Nedělejte si starosti kvůli tomu, že samo se neumyje tak důkladně, jako kdybyste jej koupali vy. Je to možné, dokonce velmi pravděpodobné, ale zpočátku jej přece můžete chodit zkontrolovat a pomáhat mu napravit drobné nedostatky, jichž se dopustí. Poskytujte mu jen takovou podporu, jakou právě potřebuje. Dítě se tak bude postupně na svém koupání podílet stále větším a větším dílem. A až bude tak velké, že se před vámi začne stydět, nebude mu alespoň tolik vadit, že už mu nepomáháte, protože už všechno zvládne samo.