Jak správně budit dítě

01.02.2021

Pro školáka je velmi důležitý dostatek kvalitního spánku. Nejde však jen o to, aby dítě spalo dostatečně dlouho, na vhodně vybraném lůžku, v přiměřené pokojové teplotě a podobně. Hodně záleží i na tom, jak se ráno vzbudí. Špatný start mu totiž může pokazit celý den. Jak tedy dítě vzbudit, aby mohlo přivítat nový den radostně?

Nejčastější problém spočívá v tom, že sami rodiče ráno pospíchají, doslova honí každou minutu, a proto se snaží dostat dítě z postele co nejrychleji. Náhlé vyburcování dítěte však není tím nejlepším způsobem ukončení spánku. Raději tedy choďte spát o pět minut dříve, abyste ráno mohli o pět minut vstát a věnovat svému dítěti více času. Těch pět minut Vás neporazí, prostě večer strávíte o trošku méně času sledováním stále stejných televizních programů nebo hraním stále stejných her v mobilu.

První a hlavní pravidlo zní, že probouzení dítěte je postupný proces. Nenuťte dítě, aby hned vyskočilo z postele. Nestahujte z něj deku a nelechtejte ho jen proto, aby tím rychleji vstalo. Pro Vás je to možná zábava, ale rozespalý dětský organismus to vnímá jako násilí.

Správné není ani prudké rozhrnování záclon či závěsů nebo rozsvěcování lustru. Pokud máte na oknech závěsy, rozhrňte je nejprve jen na jednu čtvrtinu. Než rozsvítíte lustr, zapněte na chvíli jenom malou lampičku. Pokud je osvětlení vybaveno funkcí stmívání a rozednívání, používejte ji. Dítě by si mělo na světlo zvykat postupně, ať už je to světlo přirozené nebo umělé.

Při samotném buzení dítěte se snažte být něžní. Není správné dítě hned uchopit a třást jím. Nejprve se ho jen dotkněte, pohlaďte jej po vlasech nebo mu položte ruku na rameno. Doteky na obličej nemusí být nejlepší, protože rozespalé dítě se při nich může vylekat. Pak dítěti klidným hlasem oznamte, že je čas vstávat, že začíná nový den. Váš hlas by neměl znít mrzutě, ale nadšeně. Díky tomu, že vstáváte s dostatečným předstihem, už nejste tak rozespalí, a tudíž můžete na dítě "přenést" část svojí energie.

Dále je důležité, aby se vstávání dítěte řídilo určitým režime. Ten by se měl dodržovat i v době, kdy dítě zrovna nemusí chodit do školky nebo do školy. Tedy i o víkendech, o prázdninách nebo v době, kdy jsou školy zavřené. Ranní rituál by měl být pro dítě stále stejný, protože každé opakování mu dává pocit jistoty a bezpečí.

Součástí ranního rituálu může být třeba oblíbená písnička dítěte. Nebo mu můžete vyprávět nějaké krátké příběhy na pokračování - tedy jakousi obdobu pohádek před spaním. Stačí, když tento "ranní seriál" bude mítkaždý den třeba jen pár vět, i tak se na něj dítě bude těšit.

Také různé běžné ranní úkony (osobní hygiena, oblékání, jídlo a podobně) by dítě mělo vykonávat pokud možno ve stejném pořadí. Není přitom podstatné, zda se dítě nejprve nasnídá a teprve potom svlékne z pyžama, nebo opačně. Důležité je držet se stále stejného postupu. Nezapomeňte se také dítěte ráno zeptat, jak se dnes cítí.

Někteří starší školáci a dospívající se po ránu rádi sprchují - možná je to tím, že v pubertě se člověk více potí, a to i během noci. Dovolte jim to a nenadávejte, že "blokují" koupelnu v čase, kdy celá rodina nejvíc pospíchá. Váš dospívající potomek se osvěží a Vás těch pět minut nezabije.

Možná, že Vám samotným působí ranní vstávání obtíže. Pokud ano, je to celkem pochopitelné, ale snažte se, aby se Vaše problémy nepřenášely na dítě. Máte-li pocit, že ráno něco nezvládáte, vstávejte o 5 - 10 minut dříve. Večer je doženete tím, že nebudete tolik ponocovat a půjdete o něco dříve spát. Vždyť času, který věnujete svému dítěti, své nejdražší bytosti na světě, nemusíte nikdy litovat.

Přečtěte si také článek V kolik hodin by mělo dítě chodit spát