Jak připravit dítě na příchod sourozence

30.01.2021

Druhé těhotenství může být pro maminku stejně úchvatné a vzrušující, jako to první. Jistě, velký rozdíl spočívá v tom, že u druhého dítěte už z vlastní zkušenosti víte, co všechno můžete očekávat. Avšak je tu přece jen něco nového, jeden nový životní úkol - připravit starší dítě na příchod sourozence.

Období prvních několika měsíců po narození dítěte může být náročné nejen pro jeho matku, která se najednou musí starat o dvě děti, ale i pro jeho staršího sourozence, který ještě sám potřebuje určitou péči. Je pochopitelné, že více péče od vás bude vyžadovat novorozenec, ale i vaše starší dítě bude nadále potřebovat vaši lásku a pozornost.

© Israel Smith, 2010
© Israel Smith, 2010

Když svému dítěti poprvé řeknete, že bude mít bratříčka nebo sestřičku, může to v něm vyvolat různé odezvy - od radosti a nadšení až po nechuť či nezájem. Jakkoliv vám to může připadat zvláštní, v některých případech nemusí dítě projevit vůbec žádnou emocionální reakci. Ani v takovém případě se však nemusíte obávat.

Malé děti mají rády, když je ve věcech zavedený řád. Příchod sourozence přináší do jejich každodenního života celou řadu změn. Ostatně i dospělí vždy potřebují určitý čas, aby si zvykli na něco nového. Není divu, že i malé děti si na změny v rodině zvykají mnohdy delší dobu.

Znamená to však, že je lepší si žádné další dítě raději nepořizovat, nebo s ním počkat až na dobu, kdy starší dítě bude už větší, samostatnější a "rozumnější"? Jistěže ne, vždyť sourozenci mají v životě člověka naprosto nezastupitelnou úlohu. Výraznější věkový rozdíl (více než 6 let) od sebe sourozence v mnoha ohledech vzdaluje a dělá z nich spíše sérii jedináčků než opravdové bratry a sestry.

 © pokrova-foto, 2016
© pokrova-foto, 2016

Jak tedy připravit dítě na příchod sourozence?

Především byste to měla být vy, kdo svému dítěti jako první řekne, že bude mít bratříčka nebo sestřičku. Nečekejte, až se to dozví od někoho jiného. Děti jsou velmi zvídavé, a tak je téměř jisté, že vaše dítě se vás zeptá, jak takový sourozenec přichází na svět. Jistě záleží na vás, do jak velkých detailů budete při vysvětlování těchto věcí zacházet, nicméně by rozhodně mělo zaznít, že děťátko roste v maminčině bříšku.

Buďte připravena na to, že dítě zpočátku nemusí tuto zprávu přijmout kladně. Nečekejte, že vám hned padne kolem krku v radosti nad šťastnou novinou. Možná, že jeho první reakce bude dokonce odmítavá. Nebuďte z toho zklamaná - pro dítě je to něco nového, neznámého a obtížně pochopitelného. Nechtějte po něm, aby se během několika minut vyrovnalo s něčím tak zásadním a dosud nepoznaným. Dejte mu čas. I když se od vás třeba zlostně odvrátí, brzy za vámi zase přijde a bude vám zvědavě klást spoustu otázek, které ho v souvislosti s příchodem nového člena rodiny napadnou.

© Aaron Paul Rogers, 2020
© Aaron Paul Rogers, 2020

V průběhu vašeho těhotenství mluvte s vaším starším potomkem co nejčastěji o dětech. Zkuste na něj přenést nadšení z očekávání nového dítěte. Povzbuzujte své dítě v tom, aby se na nového sourozence těšilo. Většímu dítěti můžete koupit i nějakou knížku o tom, jak děti přicházejí na svět. V dnešní době již existuje řada hezky zpracovaných knížek na toto téma, dokonce i pro děti, které samy ještě neumějí číst. I takovou knížku si však vždy prohlížejte společně s dítětem, mluvte spolu o tom, co vidíte na obrázcích.

Pokud plánujete, že vaše starší dítě bude po narození sourozence bydlet v jiném pokoji, zařiďte mu jej už během prvního nebo druhého trimestru, aby si mohlo zvyknout na nový pokoj a naučilo se spát samo ještě předtím, než sourozenec přijde na svět. Druhou možností je přestěhovat starší dítě do vlastního pokoje až tehdy, když už je mladšímu sourozenci několik týdnů či měsíců. V žádném případě však není vhodné přesunovat starší dítě bezprostředně po narození mladšího sourozence, přesněji řečeno hned poté, co si mladší dítě přivezete z porodnice. Starší dítě by se mohlo cítit odstrčené - získalo by pocit, že muselo ustoupit mladšímu.

© 4th Trimester Bodies Project, 2018
© 4th Trimester Bodies Project, 2018

V rámci možností a s ohledem na jeho věk se pokuste zapojit starší dítě do vašich příprav na příchod mladšího. Buďte s ním, když vybíráte výbavu či oblečení pro novorozence, ptejte se ho, jak se mu líbí ta či ona věc, kterou pro bratříčka nebo sestřičku vybíráte. Bude se díky tomu cítit důležité a potřebné. Když je dítě starší, můžete jej zapojit i do tak důležitých věcí, jako je třeba výběr jména pro mladšího sourozence.

Pokud mají vaši přátelé více než jedno dítě, berte k nim svého staršího potomka na návštěvu, aby mohl na vlastní oči vidět, jak vypadá rodina se dvěma nebo více dětmi. Získá tak lepší představu o tom, co může očekávat.

Důležité je, aby dítě navázalo vztah k mladšímu sourozenci ještě předtím, než přijde na svět. Když se děťátko v bříšku začne pohybovat, zavolejte staršího a dovolte mu, aby si sáhlo. Když o to neprojeví zájem, nenuťte ho. Jindy k vám třeba přijde samo, protože bude zvědavé. Jste pro něj velmi důležitá, a tak ho bude zajímat všechno, co se s vámi děje. Nepřemýšlejte o tom, zda je vhodné nebo nevhodné, aby bylo v těchto situacích s vámi. Každá maminka se svým děťátkem komunikuje ještě dříve, než přijde na svět. Dovolte vašemu staršímu dítěti, aby se na této komunikaci podílelo.

Když se dítě narodí, jeho starší sourozenec by měl být - hned po rodičích - prvním z dalších příbuzných, kdo novorozence uvidí. Teprve po něm by měli postupně následovat ti ostatní - všechny ty babičky, dědečkové, strýčkové či tetičky, kterým chcete dítě ukázat. První setkání s mladším sourozencem a první pohled do jeho očí představuje pro dítě velmi intimní okamžik. Z dalších lidí by u něj měla být v tuto chvíli pouze matka, která drží novorozence v náruči. Přítomnost dalších lidí by mohla působit rušivě. Je však třeba počítat s tím, že první setkání může v dítěti vyvolat silné citové pohnutí. I když se svým nastávajícím sourozencem vyrůstalo v době, kdy byl ještě v maminčině bříšku, pohled z očí do očí přece jen představuje zcela novou dimenzi jejich komunikace.

© Jade Ball, 2016
© Jade Ball, 2016

Často se stává, že po narození dalšího dítěte se jeho starší sourozenec vrací do dřívější fáze svého vývoje. Žádá maminku, aby jej nakrmila, brala do náruče, pomáhala mu i s tím, co už dříve zvládal sám. To je naprosto normální, dítě tímto způsobem reaguje na své podvědomé obavy ze ztráty vaší pozornosti. Svému staršímu dítěti byste neměla nic vyčítat, odmítat jej slovy: "Na to už jsi moc velký!" nebo jej dokonce trestat. Vše, co potřebuje, je jen trochu víc vaší pozornosti. Starší dítě se může cítit opuštěné, když věnujete veškerou pozornost jen novorozenci. Proto je důležité, abyste si každý den udělala alespoň trochu času i na něj a nespoléhala jen na pomoc tatínka, babičky nebo jiného člena rodiny.

Když k vám přijdou na návštěvu vaši příbuzní nebo přátelé, nenápadně jim připomeňte, aby věnovali pozornost oběma vašim dětem, tedy nejen novorozenci. Není správné, když se taková návštěva po celou dobu jen rozplývá nad miminkem, zatímco jeho starší sourozenec stojí v koutku a nikdo si ho nevšímá. Když návštěva přináší novorozenci dárek, měla by vzít nějakou maličkost i pro starší dítě v rodině - i kdyby to měl být třeba jen jeden bonbón.

© Ashley Jackson, 2015
© Ashley Jackson, 2015

Větší dítě můžete přiměřeným způsobem zapojit do péče o mladšího sourozence. Když je ještě moc malé na to, aby mohlo pomáhat s jeho krmením z láhve či přebalováním, mělo by u toho alespoň být a dívat se. Pokud vám větší dítě samo nabídne pomoc, neodmítejte ji, i kdyby to byla jen pomoc symbolická. Dítě pochvalte a řekněte mu, jak jste ráda, že máte takového pomocníka.

Děti různého věku mohou na příchod sourozence reagovat různým způsobem. Pokud je věkový rozdíl mezi sourozenci menší než dva roky, budete mít hodně práce s oběma. V některých rodinách se dvěma malými dětmi nastává jakási dělba mezi rodiči - maminka zpravidla pečuje o mladší, tatínek o starší. Mnohem lepší je však sdílet péči o obě děti společně. Samozřejmě, že některé věci za vás manžel či partner neudělá - a nemusí to být jen kojení. Nicméně pro dnešní otce už není žádnou ostudou, když se mají starat o miminko. Ostatně nejen vy, ale i tatínek může pří péči o druhé nebo další dítě zúročit své zkušenosti, které získal během péče o vašeho prvorozence.

Nejsložitější situace nastává, když věkový rozdíl mezi sourozenci činí 3 - 5 let. Starší dítě si uvědomuje, že přišlo o svoje "výsadní postavení" jedináčka a nerado přijímá "konkurenci". Dětská žárlivost může být v tomto věku velmi prudká. Dítě na sebe ze všech sil upozorňuje a zlobí se, když maminka poskytuje péči mladšímu bratříčkovi nebo sestřičce. Proto je důležité, abyste své starší dítě ještě předtím, než se sourozenec narodí, připravila na to, že mu nebudete moci věnovat tolik času, jako dříve. Již v průběhu těhotenství budete mít dost času mu vysvětlit, že miminko potřebuje neustálou péči (k tomu dobře poslouží i obrázkové knížky, o kterých už byla řeč výše). Mluvte s ním o tom, jak se o takové malé děťátko pečuje. Když se vám podaří vzbudit jeho zájem o všechno, co s péčí o miminko souvisí, získáte v něm užitečného pomocníka.

© Ashley Jackson, 2015
© Ashley Jackson, 2015

Pokud věkový rozdíl mezi sourozenci přesahuje 6 let, pak starší na mladšího sice nebude tolik žárlit, ale jejich vztah bude méně intenzivní. Svému sourozenci se nestane ani tak přítelem a společníkem jeho her, jako spíše autoritou. Také většímu dítěti je třeba věnovat dostatečnou pozornost. Narozením mladšího sourozence by se jeho život neměl dramaticky měnit, a proto si musíte uspořádat čas tak, abyste se mu v určitých věcech mohla i nadále věnovat. Velký problém může nastat tehdy, když další dítě přichází na svět v době, kdy jeho starší sourozenec nastupuje do školy. V takovém případě je lépe požádat o odklad školní docházky. Prvňák totiž bude potřebovat vaši každodenní pomoc a podporu.

Každé dítě je trochu jiné a nelze předem odhadnout, jak bude na příchod sourozence reagovat. Některé děti si na roli staršího bratra nebo sestry rychle zvyknou, jiné takové změny prožívají dramatičtěji. Pamatujte, že vaše láska a péče pomůže vašemu dítěti překonat tuto náročnou fázi jeho života. Důkladná příprava staršího potomka na roli sourozence je tedy velmi důležitá pro to, aby se příchod nového dítěte stal radostnou událostí pro celou rodinu.