Erekce v dětském věku: co by měly maminky vědět

16.02.2021

Většina maminek je v šoku, když poprvé zjistí, že se u jejich chlapečka dostavila erekce. Může se to stát například při koupání nebo přebalování. Podle odborníků se však jedná o naprosto normální jev, který rozhodně nepředstavuje důvod k obavám.

První erekce se dostavují již u novorozenců. Nedochází k nim bezdůvodně, protože v těle chlapečka ještě během prvních týdnů po narození zůstává větší množství hormonu testosteronu, který je nezbytný pro formování mužských pohlavních orgánů během prenatálního vývoje. Tělo novorozence mužského pohlaví obsahuje přibližně stejné množství testosteronu, jako tělo chlapce na počátku puberty. Teprve po několika týdnech hladina tohoto hormonu výrazně klesne.

Druhé období, v němž dochází k růstu hladiny testosteronu, probíhá nejčastěji mezi 3. a 6. měsícem života. U kojenců tohoto věku bývají erekce zvláště silné a může trvat i několik desítek minut, než opět odezní. Později dochází opět k poklesu hladiny testosteronu, přičemž další výraznější zvýšení následuje ve věku okolo 3 - 4 let. K poslednímu prudkému nárůstu hladiny tohoto pohlavního hormonu dochází těsně před pubertou a v jejím průběhu.

Kromě narůstající hladiny testosteronu může mít erekce u dítěte také mechanické důvody. Erekce může nastat při zvýšeném prokrvení pánevního dna, k němuž dochází například v důsledku dlouhé jízdy na kole. Jindy může být způsobena příliš dlouhým zadržováním moči, kdy přeplněný močový měchýř působí tlakem na určité nervy, které procházejí oblastí malé pánve. To je ale jen jedna z možných příčin, nikoli jediná. Pokud má tedy chlapeček erekci, ještě to nemusí automaticky znamenat - jak si někteří rodiče myslí - že potřebuje čůrat.

Jak se zachovat, když má dítě erekci?

Když se erekce dostaví u kojence, nemusíte na ni nijak reagovat. Pouze je vhodné ponechat dítě rozbalené, protože penis je při erekci velmi citlivý na dotek a jeho kontakt s plenkou by mohl být dítěti nepříjemný. Některé maminky si myslí, že pevnějším zabalením do pleny přispějí k rychlejšímu odeznění erekce, opak je však pravdou.

Poněkud složitější situace může nastat u větších dětí, které jsou velmi zvídavé a snaží se všemu přijít na kloub. Přestože se v takové situaci můžete cítit trapně, je třeba k ní přistupovat s ohleduplností a taktem. Především je naprosto nepřípustné dítěti cokoliv vyčítat a vyvolávat v něm pocit studu. Taková necitlivá reakce by totiž mohla velmi negativně ovlivnit jeho psychický a sexuální vývoj. Pokud Vás dítě na erekci samo neupozorní, nepřivádějte jej do rozpaků zbytečnými poznámkami. Jakékoliv nevhodné poznámky by totiž mohly způsobit obtíže v jeho budoucím intimním životě a narušit jeho vztah k osobám opačného pohlaví.

Reakce samotného dítěte na erekci může být různá. Někdy chlapec zjistí, že je mu docela příjemná, ale pokud trvá delší dobu nebo je velmi silná, může při ní naopak pociťovat nepříjemný tlak, zvláště má-li na sobě těsné oblečení. Pokud je chlapci erekce nepříjemná, je pravděpodobnější, že se na Vás obrátí a bude Vás na ni upozorňovat. Dítěti je v takovém případě třeba vysvětlit, že se jedná o něco naprosto normálního, kvůli čemu si nemusí dělat starosti. Mnozí malí chlapci, když si svoji erekci uvědomí poprvé, se totiž obávají, že "už jim to tak zůstane".

U většího dítěte je pravděpodobné, že se Vás bude ptát, proč u něj k této sice dočasné, ale nápadné změně došlo. Při odpovědi na podobné otázky je třeba volit vhodné výrazy, jimž bude dítě rozumět. Vaše odpověď by neměla být vyhýbavá, protože dítě by mohlo mít obavy, že s ním něco není v pořádku. Zároveň by v něm neměla vyvolávat pocit, že se s jeho tělem děje něco špatného, nebo dokonce že ono samo je špatné.


Následující příklad toho, jak chlapečkovi předškolního či mladšího školního věku můžeme srozumitelně vysvětlit, co se s jeho tělem děje při erekci, je převzat z knížky Moje malá proč: Co to tam mám? od francouzské dětské spisovatelky Camille Laurans.

Překvapení! Pindík se může zničehonic postavit. Zvětší se a ztvrdne.
Tomu se říká erekce.

Šimon sedí u stolu, večeří a celý se kroutí. Člověk by řekl, že chvíli neposedí!

Šimon má erekci - stojí mu pindík. Je schovaný ve slipech a kalhotách, takže to Šimona trochu tlačí.

Někdy je to příjemné, někdy to trochu bolí nebo je to zrovna nevhodné.
Ale nikdy to netrvá dlouho.

Erekce může nastat skoro bezdůvodně. Stačí, když je trochu chladno nebo pindík o něco zavadí, a je to!

Šimon ani neví, že jeho pindík se postaví několikrát za noc.
Ale když spí, tak to necítí.

© Editions Milan, 2017