Dvanáct her, které zabaví hyperaktivní dítě

28.01.2021

Když Vaše dítě bez ustání běhá po pokoji, křičí na celé kolo, válí se po podlaze a vůbec neposlouchá, co mu říkáte, znamená to, že touží po nějaké činnosti a potřebuje vybít svoji energii. Jděte k němu, obejměte ho a nabídněte mu některou z následujících aktivit, která ho jistě zaujme a umožní mu, aby se zdravě vyřádilo.

Kdyby dítě některou z těchto her nechtělo hrát, nenuťte ho, spíše se snažte vzbudit jeho zájem a zaujmout jeho pozornost. S největší pravděpodobností však vaši nabídku spíše ocení. Určitě mnohem více, než kdybyste jej stále jen okřikovali slovy "Přestaň!", "Nech už toho!" a "Buď konečně zticha!"

1. Předveď to! Vyzvěte dítě, aby předvedlo, že umí bučet jako kráva, řehtat jako kůň, štěkat jako pes nebo kvákat jako žába. Nebo ho nechte, aby podle Vašich pokynů postupně ukazovalo na svoje koleno, rameno, uši, nos a další části těla, které Vás napadnou. Větší dítě může zkusit nahlas počítat nejprve od jedné do dvaceti, a potom obráceně od dvaceti do jedné.

2. Zamrzni a rozmrzni! Tahle hra se dá hrát v mnoha různých variantách. Například na povel "Den!" dítě skáče a hraje si, na povel "Noc!" si lehne a předstírá, že spí. Nebo nechte dítě, aby představovalo myš, která běhá po pokoji, ale na povel "Pozor, kočka!" se přikrčí v koutě a zakryje si hlavu rukama.

3. Bouřka - klid. Jedná se o variantu předchozí hry, která však od dítěte nevyžaduje, aby se na daný pokyn přestalo hýbat úplně. Na povel "klid" bude provádět tiché, pomalé a plynulé pohyby. Co bude dělat na povel "bouřka", si jistě dovedete představit i bez vysvětlování.

4. Vypínač. Dohodněte se s dítětem, že jakmile mu stisknete nos, okamžitě se "vypne". K této hře můžete také využít starý a nepoužívaný dálkový ovladač od televize. Stiskněte tlačítko na dálkovém ovladači a řekněte: "Snižuji hlasitost o tři čárky," "Vypínám zvuk," "Zapínám zpomalení" a podobně. Nechte dítě, aby tyto pokyny vyplňovalo.

5. Tygr na lovu. Vyzvěte své dítě, aby předvádělo, že je tygr na lovu. Vysvětlete mu, že když tygr loví, musí dlouho nehybně číhat v záloze, a až ve vhodný okamžik vyskočit a chytit kořist. Dítě sedí v podřepu, rukama se opírá o zem a teprve na povel "Kořist!" může vyskočit.

6. Velryba. Při této aktivitě dítě představuje velrybu. Nejprve se zhluboka nadechne, a pak se "ponoří pod vodu", samozřejmě jenom jako. Velrybě můžete dávat pokyny, aby se plavila k různým světadílům (budou je znázorňovat různé kusy nábytku nebo rohy místnosti). Samozřejmě, že čas od času se velryba potřebuje znova nadechnout!

7. Čekání na signál. Dítě se posadí na podlahu a zavře oči. Potom čeká, až se ozve předem smluvený signál (písknutí, trojí zaklepání a podobně), na který otevře oči a vyskočí. Pokud dítě souhlasí, můžete mu na tuto hru zavázat oči šátkem, který si na signál samo sundá.

8. Šikovné ruce. Požádejte dítě, aby vykonalo nějaký pohyb, který od něj vyžaduje soustředění. Například přejet prstem po nakresleném bludišti, navléknout tenkou nit do jehly s malým ouškem, protáhnout autíčko přivázané na dlouhém provázku mezi různými překážkami z kostek a podobně. Můžete mu slíbit nějakou drobnou odměnu, když se mu to povede.

9. Napnutí a uvolnění. Dítě položí dlaně obou rukou na zeď a bude předvádět, že chce zeď "odsunout". Může při tom přešlapovat nohama na místě. Potom se svalí na zem a bude předvádět, že odpočívá.

10. Překřikovaná. Řekněte nějaké slovo a dítě ho zopakuje hlasitěji než vy. Potom řeknete jiné slovo, načež se dítě pokusí vyslovit jej naopak tišeji.

11. Přebalovaná. Vezměte prostěradlo nebo deku a dítě do ní důkladně zabalte. Jeho úkolem bude se opět rozbalit. Hru můžete opakovat a zkoušet různé způsoby zabalení.

12. Dokud nedopadne na zem. Budete potřebovat látkový kapesník, ubrousek, nebo třeba čerstvý list ze stromu. Když jej vyhodíte do vzduchu, dítě se začne hlasitě smát, ale jakmile se kapesník či list dotkne země, musí okamžitě ztichnout. Pokud chcete, můžete hrát společně s dítětem.