Choďte s dětmi na procházky

31.01.2021

Pobyt venku je pro děti velmi důležitý. Více než doma může na procházkách uspokojit svoji potřebu pohybu. Během procházek se také zdokonaluje ve svých dovednostech, učí se překonávat překážky, skákat, lézt, chytat, házet, šplhat. Získává různé nové podněty, ať už zrakové, sluchové nebo čichové. Setkává se s vrstevníky, které jejich rodiče také vzali na procházku. Dítě, které pravidelně chodí na procházky, je odolnější vůči stresu a onemocněním všeho druhu. Procházky také pomáhají zvyšovat kvalitu jeho spánku.

Kdy a jak často?

Na procházku choďte s dítětem pokud možno každý den a za každého počasí. Dítěti nevadí, když venku prší nebo padá sníh. Naopak, rádo se brodí v loužích a hází sněhovými koulemi.

Dítě může chodit na krátké procházky, i když je mírně nachlazené nebo má rýmu. Pouze byste měli dohlédnout, aby venku nekontaktovalo jiné děti, které by mohlo nakazit. Jestliže má však zvýšenou teplotu nebo mu lékař předepsal klid na lůžku, by mělo zůstat doma.

Co na sebe?

Ani v chladném počasí byste dítě neměli moc nabalovat, aby se nepřehřívalo. Venku si bude hrát a běhat, takže je třeba počítat s tím, že se zahřeje. Oblečení by mělo mít více slabších vrstev, které se dají postupně odkládat. Mělo by to být prodyšné oblečení, v němž se dítě nepřehřívá.
Nenechte se zmýlit tím, že dítě má studené ruce. Děti často mívají studené ruce, proto sledujte spíše jeho celkový stav. Když si dítě samo nestěžuje, že mu je zima, mělo by být vše v pořádku.

Občas se sáhnutím ujistěte, že se dítě ve svém oblečení nepotí. Důležité je, aby dítě nebylo mokré - to znamená, aby se nepotilo zevnitř ani nepromoklo zvenku. Když je dítě přehřáté a zpocené, může se snadno nachladit.

Při deštivém počasí by mělo nosit nepromokavou obuv. Ideální jsou holínky, ve kterých může bez obav šlápnout i do louže. Pokud by mu promokly nohy, je třeba vrátit se domů a dítě osušit a přezout.

Čepici by dítě mělo nosit nejen v zimě, ale i ve větru. Když fouká vítr, měla by mu čepice chránit i uši.

Co ještě dělat?

  • Pokud je venku mráz nebo fouká studený vítr, namažte dítěti obličej krémem, neměl by to však být krém hydratační. Neuškodí ani pomáda na rty (jelení lůj).
  • Pamatujte, že dítě může na procházce dostat žízeň. Proto je vhodné mít s sebou něco k pití, třeba krabičku džusu nebo čaj v láhvi.
  • Vezměte si na každou procházku pro všechny případy i vlhčené ubrousky, balíček kapesníků, nebo alespoň pár útržků toaletního papíru.
  • Naučte dítě jednoduché cviky, které může venku dělat, aby si zvyklo na chladný vzduch. Užitečné může být i dechové cvičení na čerstvém vzduchu, pokud zrovna nenastala smogová situace, tedy stav mimořádně znečištěného ovzduší.
  • Nechte ho dělat i takové věci, při kterých se umaže. Důležité je, aby se venku vyřádilo, tak jej o tu radost nepřipravujte. Na větu "Neumaž se!" raději zapomeňte. Koneckonců, špinavé oblečení doma vyperete a dítě umyjete.
  • Vymýšlejte pro něj různé hry a zajímavé aktivity. Například můžete chodit krmit ptáčky nebo ryby. Když napadne sníh, stavte společně sněhuláka. Na podzim můžete sbírat listy nebo kaštany.
  • Upozorňujte dítě na různé zajímavé či neobvyklé věci, které při procházce uvidíte. Když potkáte nějaké zvíře (třeba veverku v parku), může jej dítě potom doma nakreslit.