Jde to i bez plenek

28.01.2021
Možná jste někdy navštívili některou ze zemí "třetího světa" a viděli jste tam maminky, které nosí svá miminka zabalená jen v jednoduchém kusu látky. Tyto maminky vždy přesně vědí, kdy jejich děťátko potřebuje vykonat svou potřebu, přestože vnější pozorovatel nemá ani tušení, proč právě teď a proč právě zde.


Bezplenková komunikační metoda je stará jako lidstvo samo. Pod vlivem civilizace byla postupně nahrazena balením dětí do několika vrstev látek, nejnovější doba přispěla k odvěkému úkolu udržovat dítě "v suchu a v teple" masovou výrobou jednorázových hygienických potřeb. Avšak i v dnešní době a v moderním světě se najdou maminky, které se bez těchto pomůcek obejdou.


Téměř každý, kdo pečoval o miminko, dobře ví, jak ošklivé mohou být plenkové opruzeniny a jaké utrpení dítěti přinášejí. Bezplenková metoda ovšem nespočívá pouze v prosté skutečnosti, že dítě "nenosí plenku". Celá tato metoda je totiž založena na komunikaci mezi maminkou a dítětem.
© Ferdinand Studio, 2014
© Ferdinand Studio, 2014

Jak to funguje?

Každé dítě, když cítí, že na něj přichází malá či velká potřeba, to vždycky dá nějakým způsobem najevo. Důležité je, aby maminka dovedla tyto projevy správně rozpoznat. Každé dítě totiž může vydávat jiné "signály". Může jimi být vydávání různých zvuků, kopání nožičkama nebo vykonávání jiných neklidných pohybů, ale u některých dětí je to naopak nápadné zklidnění až ustrnutí. Maminka musí s děťátkem trávit veškerý svůj čas, aby se naučila rozpoznávat právě ty "jeho" signály.

Druhá důležitá věc je, aby se s bezplenkovou komunikační metodou začalo co nejdříve, nejpozději do šestého měsíce věku dítěte. V opačném případě začnou signály dítěte slábnout, až úplně vymizí. Důvod je jednoduchý - děťátko po určité době pocítí, že nechápete, co od Vás chce. Jeho zkušenost mu ukázala, že vydávání signálů je zbytečná námaha, a tak s nimi přestane a navykne si na plenky.

Samotné vykonání potřeby se zpravidla odehrává v koupelně, případně nad lavorem. Malé děťátko není anatomicky uzpůsobeno k tomu, aby si mohlo sedat např. na nočník. Můžete ale použít třeba i savou podložku, která slouží k ochraně lůžka u inkontinentních osob. V nouzi může posloužit třeba i látková plena rozprostřená na stole. Časem si jistě najdete takový způsob, který Vám bude nejlépe vyhovovat. Pokud přece jen s děťátkem nestihnete jeho potřebu vykonat, nevadí. Jeho umytí a převlečení Vám jistě nezabere mnoho času ani námahy.

Jaké jsou výhody bezplenkové metody?

  • Velký význam mají výhody zdravotní. Díky bezplenkové metodě dítě netrpí opruzeninami, plenkovými dermatitidami ani záněty vývodných cest močových (ty se jinak vyskytují zejména u děvčátek, ale někdy i u chlapců).
  • Dále je zde nezanedbatelná finanční úspora, neboť odpadají náklady nejen na plenky samotné, ale i na další pomůcky, které jsou s používáním plen nedílně spojeny - vlhčené ubrousky, zásypy a podobně. To neznamená, že musíte za každou cenu na svém dítěti šetřit - vždyť peníze ušetřené za plenky pro něj můžete využít i jinak.
  • Bezplenková metoda je také velmi šetrná k životnímu prostředí. Kromě financí se totiž ušetří i tuny materiálu, který by jinak skončil na skládkách. Naše planeta není "na jedno použití" a bylo by dobré, kdyby na ní mohli spokojeně žít i děti našich dětí.
  • Konečně bezplenková metoda Vám velmi usnadní přechod dítěte na nočník, což je pro mnoho rodičů - a samozřejmě i jejich dětí - velmi nesnadný úkol.

Ale největší přínos bezplenkové metody souvisí se vztahem mezi matkou a dítětem. Aby maminka mohla tuto metodu využívat, musí své dítě plně pochopit. Mnohem citlivěji sleduje jeho projevy, vžívá se do jeho pocitů, vzniká mezi nimi těsnější pouto. Jejich vztah je intimnější, jejich komunikace intenzivněji prožívána. Obrazně řečeno - k tomu, aby maminka dovedla zachytit potřebné signály dítěte, se s ním musí "naladit na stejnou vlnovou délku".

Jaké jsou její nevýhody?

Bezplenková komunikační metoda je náročnější na čas a nemusí být vhodná pro každou maminku, zejména pokud je v rodině ještě další malé dítě, které také vyžaduje její pozornost. Prakticky vyloučená je u matek, které chodí do zaměstnání. Nedá se použít při cestování na delší vzdálenosti.

Pokud se pro tuto metodu rozhodnete, ale časem zjistíte, že pro Vás a Vaše děťátko z nějakých důvodů není dobrá, nepovažujte za nějaké svoje selhání, když se vrátíte k plenkám. I tak Vám ještě zůstane mnoho věcí, které budete moci pro své dítě udělat.