15 věcí, s nimiž můžete počítat při výchově syna

08.02.2021

Jste-li matkou dívky, můžete hledat rodičovskou inspiraci ve vzpomínkách na své vlastní dětství, třebaže ne všechny zkušenosti se dají i po letech využít. Když ale máte syna, jeho chování Vás v lecčems překvapí - alespoň pokud jste nevyrůstala obklopena mladšími bratry. S čím tedy jako matka chlapce můžete počítat?

1. Nevydrží chvilku v klidu. Od rána, kdy se probudí a přijde Vás vytáhnout z postele, až do večera, kdy konečně usne, bude jeho den plný akce. Bude prozkoumávat okolí, běhat, skákat, šplhat po stromech, padat, unikat kdejakému nebezpečí a opět se vrhat do nového. Dobré na tom je, že díky jeho aktivitám zůstanete i Vy aktivní. Honba za splašeným potomkem Vás bude udržovat v kondici.

2. Do Vašeho života vtrhnou vlaky, auta a letadla. Samozřejmě mám na mysli hračky. A buďte si jistá, že při hraní s nimi bude dělat hluk. Malé chlapce přitahuje všechno, co se hýbe a otáčí, s čím se dá závodit, létat, co se dá řídit či jinak ovládat, případně co kombinuje všechny tyto vlastnosti. Jednou sama sebe překvapíte, až si společně se svým synem budete hrát s autíčky, ačkoliv jste to nikdy v životě nedělala.

3. Poznáte drsné hry a sporty. Na souši i ve vodě bude bojovat, kopat, skákat, přetlačovat se, divoce mávat rukama na všechny strany. Není to zlobení, ale jeho způsob komunikace. A pokud budete mít doma dva chlapce, raději schovejte všechny křehké věci, protože v jistém věku začnou brát do ruky všechno, co jim může posloužit jako zbraň. Kromě toho počítejte s tím, že se budou snažit ve všem soutěžit - i ve zkoušení Vaší trpělivosti.

4. Bude snadnější kupovat pro něj oblečení. Všechny možné kombinace oblečení, do kterých můžete Vaše dítě navléknout, se brzy omezí na džíny, šortky, tenisky a trička, k nimž v zimě přibudou ještě mikiny a bundy. Téměř všechno, co mu koupíte na sebe, budete moci bez složitého vybírání libovolně kombinovat, protože téměř vše se k sobě bude hodit.

5. Bude snadnější ho oblékat. Také jeho ranní oblékání pro Vás nebude nijak zvlášť náročné - nebudete se muset prát s drobnými knoflíčky, háčky či sponkami. Připravte se však na to, že hodně jeho oblečení brzy vyhodíte, protože ho roztrhá nebo ušpiní těmi nejroztodivnějšími skvrnami, které nepůjdou ničím vyprat.

6. Bude pro Vás potěšením vidět ho, jak si hraje s tatínkem. Někdy budete mít pocit, že máte ne jedno, ale dvě děti. Až se spolu budou bavit, sportovat a hrát všelijaké hry, chytne Vás to u srdce. Díky jejich bezmeznému nadšení vydržíte i pohled na fotbal, basketbal a jakékoliv jiné sporty a hry, kterým se budou společně věnovat a které Vás nikdy předtím nebavily.

7. Rozšíří se Vaše obzory v oblasti "mužských záležitostí". Ve věku kolem 2 - 3 let nastane období, kdy se hlavním tématem Vašeho dítěte stane jeho pohlavní orgán. Bude si s ním hrát prakticky od rána do večera a také o něm bude hodně mluvit. Brzy přijde na řadu srovnávání provázené otázkami: "Proč má tatínek většího pindíka než já?" "A proč ho maminka nemá?" Počítejte také s tím, že jeho "pindík" se občas zvětší a napřímí. Erekce rozhodně není jen výsadou dospělých mužů, dostavuje se už u kojenců (nejčastěji okolo třetího měsíce), jak už jste možná sama zjistila.

8. Poznáte svérázný smysl pro humor. Až si Váš syn začne hrát a povídat s kamarády, překvapí Vás, čemu všemu se chlapci dovedou smát. Jeho humor Vám někdy bude připadat poněkud prostoduchý a někdy až drsný. A čím jednodušší vtip, tím větší exploze smíchu po něm bude následovat.

9. I ten nejroztomilejší chlapeček miluje zbraně. Pokud se rozhodnete, že ve Vašem domě nebudete trpět žádné hračky v podobě zbraní a žádné bojové počítačové hry, nebude Vám to moc platné. Místo plastového meče nebo samopalu si Váš syn vezme do ruky alespoň klacek, který mu poslouží stejně tak dobře, a když mu zakážete počítačové hry, ve kterých se střílí na lidi, bude hrát alespoň takové, v nichž se střílí na zombie či mimozemšťany - a to jste mu přece nezakázala! Nezlobte se na něj a berte to tak, že je od něj vlastně hezké, když brání Zemi před vetřelci z vesmíru.

10. Naučíte se nesrovnávat Vašeho syna s dívkami. Budete překvapená, až někde uvidíte děvčátka, jak celou hodinu v klidu sedí a kreslí si nebo si hrají s figurkami jednorožců či poníků a kartáčkem češou jejich hřívy. V porovnání s hrami Vašeho syna Vám to bude připadat jako sen. Až začne chodit do školy, bude Vás možná trochu mrzet, že písmenka v jeho sešitu nejsou tak úhledná, jako v sešitech jeho spolužaček. Nebuďte zklamaná a nezlobte se na něj. Každé pohlaví má své silné i slabé stránky.

11. Seznámíte se s pracovištěm nejbližší lékařské pohotovosti. Věřte tomu nebo ne, ale některé maminky chlapců už byly se synem na pohotovosti dokonce dvakrát ve stejný den! Ale nebojte se, většinou stačí jen několik stehů. Dětské kosti jsou poměrně pružné a zlámou se jen málokdy. Chlapci rádi skákají odkudkoliv kamkoliv a nedělají si starosti s tím, že nábytek mívá tvrdé rohy. Doma i venku na ně číhá spousta nebezpečí, do nichž se často vrhají doslova po hlavě. Nevyčítejte si, že jste své dítě měla lépe hlídat. Neuhlídalo by ho ani deset čertů.

12. Zjistíte, že čurat se dá kdekoliv a kdykoliv. Váš syn bude se stále stejným nadšením čurat na zahradě, ve sprše, do květináče, na zeď i do sněhu. A občas také doma na WC. Počítejte s tím, že mu čas od času budete muset připomenout takové zdánlivě samozřejmé věci, jako je například zvedání prkénka. A že budete muset trochu častěji vytírat podlahu na WC. Nicméně na procházkách, na výletech a během cestování naopak oceníte, že čurání s chlapečkem je mnohem snazší, a že nezáleží na tom, jestli jste s sebou zrovna vzala nebo nevzala kapesníčky.

13. Zjistíte, jak snadno se dá vycházet s druhými lidmi. Až se Váš syn popere s kamarádem a za pět minut se s ním opět usmíří, začnete možná přemýšlet o tom, jak nesmírně složité a komplikované strategie používají ženy a dívky při budování mezilidských vztahů. Děvčátko může třeba celé dopoledne sedět a přemýšlet o tom, zda a jak má jít blíž k ostatním dětem a hrát si s nimi, a když už k nim konečně jde, tak už je pozdě, protože musí jít domů na oběd. Možná Vás překvapí, s jakou lehkostí bude Váš chlapec navazovat vztahy s vrstevníky.

14. Překvapí Vás, jak dovede být něžný. Rozhodně se nemusíte bát, že Váš malý drsňák se s Vámi nebude chtít objímat a mazlit. Někdy se od Vás nechá hladit tak dlouho, až Vás z toho bude bolet ruka. Až upadne a natluče si, bude od Vás očekávat, že k němu přijdete a začnete jej objímat a konejšit. Malí chlapci jsou svým způsobem dokonce ještě mnohem "přítulnější" než děvčátka.

15. Má rád svoji maminku. A to je na něm to nejlepší. Za nic na světě ho nepřesvědčíte, aby s Vámi postál před výlohou Vašeho oblíbeného obchodu s oblečením déle než dvě minuty. Proběhne každou louží, když má zrovna na sobě ty nejnovější a nejsvětlejší kalhoty. Když si bude malovat, skončí víc barvy na jeho tričku než na výkresu. Když si konečně najdete chvilku na listování svým oblíbeným časopisem, přijde k Vám a bude si s Vámi chtít hrát. Ale když ho budete večer ukládat do postele, usměje se na Vás tak, že rázem zapomenete na všechny starosti a hlouposti. I když Vám občas dovede přichystat i nepříjemná překvapení, jednou věcí si můžete být naprosto jistá. Nikdo na celém světě Vás nemiluje tak čistou a bezvýhradnou láskou, jako tento človíček.